V začiatkoch pečenia sa mi často stávalo, že som mala medovníky tvrdé, aj keď som postupovala podľa toho istého receptu.
Dlho som nevedela prísť na príčinu. Jedného dňa sa mi dostal do rúk pravý med od včelára. Hneď som ho skúsila použiť do medovníkového cesta a výsledok ma očaril. Konečne som mala medovníky mäkké aj niekoľko týždňov po upečení, navyše boli chutné a mali krásnu farbu.
Bolo to až neuveriteľné, že dopracovať sa k očakávanému výsledku je tak jednoduché.
Dnes preto používam do cesta jedine kvalitný med buď od včelára, alebo sledujem 5 jednoznačných ukazovateľov, ktoré svedčia o jeho pravosti:
V prvom rade je to cena, ak je príliš nízka aj kvalita medu bude pochybná. Môže sa stať, že kúpite med, ktorý je zmiešaný s cukrom. Do kvalitného medu sa nesmú pridávať žiadne prídavné látky, nesmie obsahovať sladidlá alebo cukor. Niektorí výrobcovia sa však vo vidine veľkých ziskov nebránia ani týmto praktikám.
Kvalitný med musí byť hustý. Viete to zistiť už v obchode tým, že fľašu s medom nakloníte. Nekvalitný med má vyšší obsah vody a vo fľaši sa prelieva. Naopak pravý med je hustý, prelieva sa len ťažko. Na lyžičke sa ťahá.
Rozhodujúce je označenie, ktoré musí znieť VČELÍ MED, prípadne jeho alternatívy – lesný, lipový, kvetový a nie iba MED.
Prirodzenou vlastnosťou medu je jeho cukornatosť, takýmto medom sa nemusíte vyhýbať, práve naopak. Máte záruku, že kupujete originálny med. Niektoré medy, ako napríklad repkový, scukornatejú veľmi rýchlo. Agátový med vydrží tekutý aj niekoľko mesiacov. A „falšovaný“ med si zachová svoju tekutosť stále.
V neposlednom rade je to krajina pôvodu, ktorá musí byť jednoznačná označená. Vyhýbajte sa medom, kde nie je zreteľný ich pôvod, napríklad majú označenie – zmes z medov z krajín EÚ alebo mimo EÚ. Takýchto medov je v reťazcoch naozaj veľa, väčšinou sú to tie najlacnejšie a akciové. Kupujte vždy domáce medy, máte záruku kvality a navyše podporíte domáci trh.
Aký med použiť do medovníkov?
Dobrou voľbou je lesný med, ktorý ich zafarbí do tmavo hneda. Do medovníkov naopak nepoužívajte scukornatený med, ktorý do cesta síce zapracujete, ale teplo počas pečenia spôsobí, že sa kryštály roztopia a v medovníkoch ostanú malé dierky. Ak taký med máte, vždy ho predtým zohrejte vo vodnom kúpeli a potom použite na pečenie.