Chcem sa naučiť zdobiť medovníky, ale neviem či to zvládnem

Zdobenie medovníkov je krásna tvorivá činnosť. Mnohým sa medovníky spájajú s Vianocami, vôňa škorice, cukru a medu vyčarí tu pravú vianočnú atmosféru. Zdobenie medovníkov je činnosť, ktorú sa naučíte pravidelným tréningom, nestačí ich robiť len vo vianočnom období. Pevnú ruku pri zdobení získate pravidelným tréningom a neustálym opakovaním.

V mojich začiatkoch som aj ja medovníky zdobila len jedenkrát do roka, no vždy mi dlho trvalo, kým som sa dostala do formy a keď som konečne získala cvik, Vianoce skončili a o rok som začínala opäť odznova. Najväčšie pokroky som zaznamenala, keď som sa zdobeniu medovníkov venovala pravidelne. Zrazu išlo všetko ľahko, ruky sa prestali triasť a na medovník maľovali samé.

1. Rozhodnutie

Chcem sa to naučiť, ale neviem či to zvládnem. Chýba mi trpezlivosť, vytrvalosť, nemám talent, trasú sa mi ruky, nemám inšpiráciu.

Toto sú najčastejšie otázky , ktoré dostávam a chápem ich, pretože aj ja som v minulosti s týmito obavami zápasila. Dnes si ale dovolím tvrdiť, že sú to výhovorky. Ak chceme niečo dosiahnuť, je potrebné urobiť prvý krok a pustiť sa do akcie. A to neplatí len v prípade snahy naučiť sa zdobiť medovníky, platí to v akejkoľvek oblasti nášho života.

Mám pre vás jednu radu. Rozhodnite sa! Chcete sa naučiť zdobiť medovníky alebo sa zdokonaliť v tom, čo už viete? Nečakajte na zajtra, na pozajtra alebo na Vianoce. Začnite dnes, pripravte si medovníkov cesto urobte si polevu, skúšajte a trénujte.

Aj ja som bola začiatočníkom, tiež som nevedela, ako ozdobiť jednoduchý medovník. Nemala som recept, chýbala mi inšpirácia, myslela som, že ja na to nemám talent, že sa to nemôžem naučiť. Ale keď som pred takmer 20 rokmi videla v novinovom stánku časopis s krásnymi ozdobenými medovníkmi, bolo rozhodnuté. Rozhodla som sa práve v tej chvíli a časopis kúpila.

Zo začiatku som len obdivovala krásne umelecká diela a rozmýšľala, ako by som mohla takú nádheru vytvoriť aj ja. Neskôr som začala skúšať, no prvé pokusy neboli vôbec podľa mojich predstáv. Medovníky boli tvrdé, čiary kostrbaté a poleva nakoniec aj tak opadala. Bola som však rozhodnutá, nenechala som sa odradiť a skúšala ďalej.

Takto vyzerá moja práca dnes.

2. Vytrvalosť

Napoleon Bonaparte kedysi povedal: „Zvíťazia tí, ktorí majú najväčšiu vytrvalosť.“

Pokiaľ chceme uspieť v akejkoľvek oblasti nášho života, je dôležité, aby nás sprevádzala vytrvalosť. Bez nej nás každý neúspech odradí a vrátime sa späť do zabehnutých stereotypov.

Výsledky mojej práce skrývajú za sebou aj veľa neúspechov, ale dôležité je, že ma neodradila ani jedna prekážka či neúspech.  Aj keď je pre mňa tvorba medovníkov relaxom, len vďaka vytrvalosti som sa vypracovala na súčasnú úroveň. Keby som to vzdala už v začiatkoch, pri prvých prihorených kúskoch a pri neustále opadávajúcej poleve, možno by ste nečítali tieto riadky.

Pamätajte,  že  nie  je možné, aby ste neuspeli, pokiaľ naozaj vytrváte.  Nenechajte sa odradiť neúspechom, aj ten k tomu patrí. Najlepšie sa naučíte na vlastných chybách a tie vás ďalej posúvajú dopredu.

Prvý pokus zdobenia možno nebude podľa vašich predstáv, ale ďalším skúšaním sa budete približovať k cieľu. Dôležité je vytrvať a nevzdať to hneď pri prvom neúspechu a sklamaní.

3. Trpezlivosť

Priznám sa, že som človek veľmi netrpezlivý, no aj a napriek tomu si viem k medovníkom sadnúť a niekoľko hodín sa venovať tejto detailnej práci. Tento čas je pre mňa veľmi obohacujúci, pretože neustále trénujem svoju trpezlivosť. Medovníky zdobím niekoľko rokov a stále robím chyby, niektoré sú z nepozornosti a niektoré práve z netrpezlivosti. Každý takýto neúspech mi však ukazuje, že mám spomaliť a popracovať na svojej trpezlivosti.

Čas strávený pri zdobení medovníkov vnímajte ako priestor na oddych a ukľudnenie, nie ako nutné zlo, ktoré chcete mať rýchlo za sebou. Pripravujte ich s láskou a s rozvahou, v čase, keď ste v kľude, nič vás nerozptyľuje a plne sa môžete sústrediť na prácu.

V začiatkoch bude zdobenie medovníkov trvať o niečo dlhšie, nenechajte sa však vyviesť z rovnováhy a nesnažte sa dosiahnuť dobré výsledky hneď pri prvom pokuse.

4. Zručnosť

Zručnosť je schopnosť, ktorá sa rozvíja učením, teda neustálym trénovaním zdobenia. Urobte si zo zdobenia medovníkov záľubu a venujte sa tejto činnosti pravidelne. Nájdite si príležitosť alebo si ich ozdobte len tak pre svoje potešenie. Navyše zdobenie medovníkov je tvorivá činnosť, ktorá rozvíja naše sebavedomie a sebahodnotenie, uvoľňuje napätie a stres. Okrem toho, že niečo vytvoríte, rozvíjate aj svoju osobnosť.

Nečakajte, kedy príde tá správna chvíľa, pretože taká pravdepodobne nepríde nikdy. Začnite práve v tejto chvíli.