Nejde vám to s ihlou a niťou? Vyšívajte na medovník

Šitie nie je moja parketa, preto vyšívam aspoň na medovníky. Ale chápem, ľahko sa to hovorí a ťažšie realizuje. Najmä ak ste začiatočník môže vás takáto výšivka na medovníku obrať o kopec času a trpezlivosti a možno aj vaše rozhodnutie naučiť sa zdobiť medovníky upadne do zabudnutia.

Čo treba urobiť, aby ste sa naučili vytvoriť aj takýto náročnejší vzor na medovníku?

V prvom rade musíte sami chcieť a pravidelne trénovať. Určite to nepôjde hneď na začiatku, ale s každým ďalším ozdobeným medovníkom sa budete približovať k cieľu.

S pravidelným tréningom ide ruka v ruke aj trpezlivosť. Možno vás teraz prekvapím, ale ja som veľmi netrpezlivý človek a všetko by som mala najradšej hneď. Zdobenie medovníkov však beriem ako relax, kedy sa môžem ukľudniť a je to jedna z mála činností, do ktorej dávam maximálnu dávku trpezlivosti. Čas pri zdobení medovníkov vnímajte ako priestor na oddych a ukľudnenie a nie ako nutné zlo, ktoré chcete mať rýchlo za sebou.

Základom celého zdobenia je aj dobre pripravená bielková poleva, predovšetkým jej správna hustota. Riedka poleva bude na medovníku stekať a naopak s hustou sa budú čiary lámať, ruka sa časom vysilí a vás to nakoniec prestane baviť. A to určite nechcete.

Zo začiatku môžete trénovať čiary viac od seba a postupne, ako budete získavať cit v rukách, začnite skúšať vytvárať mriežku aj na husto. Potom už len stačí ukladať do mriežky bodky a vytvárať rôzne vzory, napríklad aj krížikovú výšivku.

https://www.instagram.com/p/B_sSJ4onSIj/?utm_source=ig_web_copy_link

 

Návody na výšivky nájdete v časopisoch, na pinetreste, ale aj v knihách o vyšívaní. Začínajte jednoduchšími vzormi, ktoré vytvárajte bielou polevou a postupne vzory dopĺňajte o farebné vzory. Najnáročnejšie je vytvoriť mriežku, bodky len ukladáte podľa vzoru.

Zdá sa vám to náročne? Chápem vás. Ani ja som v minulosti takéto medovníky nevedela ozdobiť. Musela som prísť na techniku, získať cit v rukách, naučiť sa pracovať s fantáziou a potom to išlo samé. Ak neviete, ako so zdobením medovníkov začať, pomôže vám  praktická elektronická príručka Ako na zdobenie medovníkov jednoducho a rýchlo, vďaka ktorej pochopíte základné princípy zdobenia medovníkov a potom je to už len vaša snaha a pravidelný tréning, aby ste sa aj vy dopracovali k takémuto vyšívanému medovníku.